Vishay Semiconductor/Diodes Division SMAJ28CAHE3/5A
SMAJ28CAHE3/5A picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ28CAHE3/5A
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 28VWM 45.4VC SMA
Datasheet Download
SMAJ28CAHE3/5A.pdf
Availability of SMAJ28CAHE3/5A
QUANTITY
SMAJ28CAHE3/5A Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ28CAHE3/5A
Internal Part NumberEIS-SMAJ28CAHE3/5A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)28V
Voltage - Breakdown (Min)31.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp45.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)8.8A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageDO-214AC (SMA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ28CAHE3/5A
Related LinksSMAJ28C, SMAJ28CAHE3/5A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMAJ28CAHE3/5A Details Description
Related parts for SMAJ28CAHE3/5A
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS 1.25MM GOLD datasheet.pdf
IC CONV 8BIT SER/PAR ECL 32LQFP datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
NUT DRIVER HEX SOCKET 1/2" 7.36" datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 18 OLIVE datasheet.pdf
RES 95.3 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 3 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf