Vishay Semiconductor/Diodes Division SMAJ33CA-E3/5A
SMAJ33CA-E3/5A picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ33CA-E3/5A
Brief Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMA
Datasheet Download
SMAJ33CA-E3/5A.pdf
Availability of SMAJ33CA-E3/5A
QUANTITY
SMAJ33CA-E3/5A Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ33CA-E3/5A
Internal Part NumberEIS-SMAJ33CA-E3/5A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)33V
Voltage - Breakdown (Min)36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp53.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)7.5A
Power - Peak Pulse400W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ33CA-E3/5A
Related LinksSMAJ33C, SMAJ33CA-E3/5A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMAJ33CA-E3/5A Details Description
Related parts for SMAJ33CA-E3/5A
TRANS PNP 60V 4A TO-126 datasheet.pdf
IC REG BUCK SEPIC ADJ 1.5A 8SOIC datasheet.pdf
CONN COMPACT FLASH CARD R/A SMD datasheet.pdf
LENS ATTACHEMENT datasheet.pdf
IC EMBEDDED CTLR 128TQFP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 510 OHM 10% 114W datasheet.pdf
HEADER 5MM 16POS GREEN datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf