Micro Commercial Components (MCC) SMAJ33CA-TP
SMAJ33CA-TP picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ33CA-TP
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMA
Datasheet Download
SMAJ33CA-TP.pdf
Availability of SMAJ33CA-TP
QUANTITY
SMAJ33CA-TP Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ33CA-TP
Internal Part NumberEIS-SMAJ33CA-TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppressors
Diode Handling and Mounting
Featured ProductSurface Mount TVS
PCN Design/SpecificationTVS Breakdown Voltage 15/May/2013
Standard Package5,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)33V
Voltage - Breakdown (Min)36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp53.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)7.5A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageDO-214AC (SMA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ33CA-TP
Related LinksSMAJ3, SMAJ33CA-TP Datasheet, Micro Commercial Components (MCC) Distributor
SMAJ33CA-TP Details Description
Related parts for SMAJ33CA-TP
RES 294K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.32K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
FILTER SNAP-IN W/CHOKE MED 15A datasheet.pdf
RES SMD 80.6K OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
SWITCH RAISED ACTUATOR 6 SEC datasheet.pdf
STEEL INNER PANEL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB datasheet.pdf
MODULE THYRISTOR 95A ADD-A-PAK datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWY 12POS VERT GOL datasheet.pdf