ST SMAJ40CA-TR
SMAJ40CA-TR picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ40CA-TR
Brief Description
TVS DIODE 40VWM 84VC SMA
Datasheet Download
SMAJ40CA-TR.pdf
Availability of SMAJ40CA-TR
QUANTITY
SMAJ40CA-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ40CA-TR
Internal Part NumberEIS-SMAJ40CA-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSMAJ View All Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesSMAJ, TRANSIL™
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)40V
Voltage - Breakdown (Min)44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp84V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)27A (8/20µs)
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageSMA (DO-214AC)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ40CA-TR
Related LinksSMAJ4, SMAJ40CA-TR Datasheet, ST Distributor
SMAJ40CA-TR Details Description
Related parts for SMAJ40CA-TR
CABLE DBL BANANA PLUG 2COND 24" datasheet.pdf
RES 332 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SEAL SWITCH ACCESSORY datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES SMD 243K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 5.12K OHM 0.3W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
RES 25K OHM 8W 5% AXIAL datasheet.pdf