Vishay Semiconductor/Diodes Division SMAJ40CAHE3/61
SMAJ40CAHE3/61 picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ40CAHE3/61
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC SMA
Datasheet Download
SMAJ40CAHE3/61.pdf
Availability of SMAJ40CAHE3/61
QUANTITY
SMAJ40CAHE3/61 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ40CAHE3/61
Internal Part NumberEIS-SMAJ40CAHE3/61
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)40V
Voltage - Breakdown (Min)44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)6.2A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageDO-214AC (SMA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ40CAHE3/61
Related LinksSMAJ40C, SMAJ40CAHE3/61 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMAJ40CAHE3/61 Details Description
Related parts for SMAJ40CAHE3/61
RES SMD 210 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20V 10% RADIAL datasheet.pdf
IC DAC NANO 14BIT 1.25V 10-MSOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.5VA 28V datasheet.pdf
IC BUTTERWORTH FILTER 8SOIC datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR ADC141S626 datasheet.pdf
CONNECTOR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 512KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
LABEL datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf