Vishay Semiconductor/Diodes Division SMAJ48CA-E3/61
SMAJ48CA-E3/61 picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ48CA-E3/61
Brief Description
TVS DIODE 48VWM 77.4VC SMA
Datasheet Download
SMAJ48CA-E3/61.pdf
Availability of SMAJ48CA-E3/61
QUANTITY
SMAJ48CA-E3/61 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ48CA-E3/61
Internal Part NumberEIS-SMAJ48CA-E3/61
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)48V
Voltage - Breakdown (Min)53.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp77.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)5.2A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageDO-214AC (SMA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ48CA-E3/61
Related LinksSMAJ48C, SMAJ48CA-E3/61 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMAJ48CA-E3/61 Details Description
Related parts for SMAJ48CA-E3/61
IC SWITCH INTERRUPT OPT 24"WIRE datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP OFF/ON datasheet.pdf
IC FPGA 119 I/O 256FBGA datasheet.pdf
CONN HEADER datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS JAM NUT SKT datasheet.pdf