Vishay Semiconductor/Diodes Division SMAJ51CAHE3/61
SMAJ51CAHE3/61 picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ51CAHE3/61
Brief Description
TVS DIODE 51VWM 82.4VC SMA
Datasheet Download
SMAJ51CAHE3/61.pdf
Availability of SMAJ51CAHE3/61
QUANTITY
SMAJ51CAHE3/61 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ51CAHE3/61
Internal Part NumberEIS-SMAJ51CAHE3/61
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)51V
Voltage - Breakdown (Min)56.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp82.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)4.9A
Power - Peak Pulse400W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ51CAHE3/61
Related LinksSMAJ51C, SMAJ51CAHE3/61 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMAJ51CAHE3/61 Details Description
Related parts for SMAJ51CAHE3/61
FIXED IND 47UH 165MA 4.5 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 35V 10% 1210 datasheet.pdf
IC CPLD 36MC 5NS 44PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 4.12K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
SR122E02, 110VAC, 2 INPUT, 8 OUT datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 80V SMD datasheet.pdf
680UF 200V 25X40MM 85C 5000H datasheet.pdf