Vishay Semiconductor/Diodes Division SMAJ54AHE3/61
SMAJ54AHE3/61 picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ54AHE3/61
Brief Description
TVS DIODE 54VWM 87.1VC SMA
Datasheet Download
SMAJ54AHE3/61.pdf
Availability of SMAJ54AHE3/61
QUANTITY
SMAJ54AHE3/61 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ54AHE3/61
Internal Part NumberEIS-SMAJ54AHE3/61
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)54V
Voltage - Breakdown (Min)60V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp87.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)4.6A
Power - Peak Pulse400W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ54AHE3/61
Related LinksSMAJ54, SMAJ54AHE3/61 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMAJ54AHE3/61 Details Description
Related parts for SMAJ54AHE3/61
RES 1.05K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
BOX ALUM GRAY 25.2"L X 12.6"W datasheet.pdf
FUSE 3.15A CEH SICHG A3-85 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P2C VERT SHIELDED datasheet.pdf
SUBMIN COAX OUTER BODY,F datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 20A datasheet.pdf
LED XLAMP 3500K WHITE 36V SMD datasheet.pdf
PT 6C 6#20 PIN RECP datasheet.pdf
High Precision 5 V Reference IC datasheet.pdf