Vishay Semiconductor/Diodes Division SMAJ54CA-E3/5A
SMAJ54CA-E3/5A picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ54CA-E3/5A
Brief Description
TVS DIODE 54VWM 87.1VC SMA
Datasheet Download
SMAJ54CA-E3/5A.pdf
Availability of SMAJ54CA-E3/5A
QUANTITY
SMAJ54CA-E3/5A Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ54CA-E3/5A
Internal Part NumberEIS-SMAJ54CA-E3/5A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)54V
Voltage - Breakdown (Min)60V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp87.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)4.6A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ54CA-E3/5A
Related LinksSMAJ54C, SMAJ54CA-E3/5A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMAJ54CA-E3/5A Details Description
Related parts for SMAJ54CA-E3/5A
DIODE MODULE 45V 240A HALF-PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CABLE PATCH CAT6 GRAY 10' datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY RTAN TIN 7POS datasheet.pdf
RES 5.05K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT datasheet.pdf
A4 1KW 17BIT ABSOLUTE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
RES 4.3K OHM 11W 5% AXIAL datasheet.pdf