Vishay Semiconductor/Diodes Division SMAJ58A-E3/61
SMAJ58A-E3/61 picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ58A-E3/61
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 58VWM 93.6VC SMA
Datasheet Download
SMAJ58A-E3/61.pdf
Availability of SMAJ58A-E3/61
QUANTITY
SMAJ58A-E3/61 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ58A-E3/61
Internal Part NumberEIS-SMAJ58A-E3/61
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)58V
Voltage - Breakdown (Min)64.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp93.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)4.3A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageDO-214AC (SMA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ58A-E3/61
Related LinksSMAJ58, SMAJ58A-E3/61 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMAJ58A-E3/61 Details Description
Related parts for SMAJ58A-E3/61
SWITCH BASIC SUBMINI HNG ROL LVR datasheet.pdf
BOX ABS ALMOND 4.1"L X 2.6"W datasheet.pdf
POE INJECTOR 24W 48V DESKTOP datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
ATTENUATOR 3V 40DB 5-2 GHZ 8SOIC datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf