Vishay Semiconductor/Diodes Division SMAJ58A-M3/5A
SMAJ58A-M3/5A picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ58A-M3/5A
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 58VWM 93.6VC DO-214AC
Datasheet Download
SMAJ58A-M3/5A.pdf
Availability of SMAJ58A-M3/5A
QUANTITY
SMAJ58A-M3/5A Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ58A-M3/5A
Internal Part NumberEIS-SMAJ58A-M3/5A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)58V
Voltage - Breakdown (Min)64.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp93.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)4.3A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageDO-214AC (SMA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ58A-M3/5A
Related LinksSMAJ58, SMAJ58A-M3/5A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMAJ58A-M3/5A Details Description
Related parts for SMAJ58A-M3/5A
PCB COPPER CLAD 6 X 9"2 SIDE datasheet.pdf
CONN PWR JACK 2.0X6.5MM HIGH CUR datasheet.pdf
FUSE GLASS 150MA 250VAC 2AG datasheet.pdf
RES SMD 845K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 22A TO-252 datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.5W 05VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf