ST SMAJ6.5CA-TR
SMAJ6.5CA-TR picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ6.5CA-TR
Brief Description
TVS DIODE 6.5VWM 14.5VC SMA
Datasheet Download
SMAJ6.5CA-TR.pdf
Availability of SMAJ6.5CA-TR
QUANTITY
SMAJ6.5CA-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ6.5CA-TR
Internal Part NumberEIS-SMAJ6.5CA-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSMAJ View All Specifications
Standard Package5,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesSMAJ, TRANSIL™
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)6.5V
Voltage - Breakdown (Min)7.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp14.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)160A (8/20µs)
Power - Peak Pulse400W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageSMA (DO-214AC)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ6.5CA-TR
Related LinksSMAJ6., SMAJ6.5CA-TR Datasheet, ST Distributor
SMAJ6.5CA-TR Details Description
Related parts for SMAJ6.5CA-TR
CONN EDGECARD 100POS .125 SQ WW datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS PANEL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 750K OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
IC PLL CLK GEN 500MHZ 24VQFN datasheet.pdf