Vishay/Dale RN65D1502FR36
RN65D1502FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN65D1502FR36
Brief Description
RES 15K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D1502FR36.pdf
Availability of RN65D1502FR36
QUANTITY
RN65D1502FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D1502FR36
Internal Part NumberEIS-RN65D1502FR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D1502FR36
Related LinksRN65D1, RN65D1502FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D1502FR36 Details Description
Related parts for RN65D1502FR36
RES SMD 2.55KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 90.9KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT ROMLESS 44PLCC datasheet.pdf
POT 50K OHM THUMBWHEEL CERM ST datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62PS .100 PRESSFIT datasheet.pdf
RES 22K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 30A TO3P datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 3.1V 4-USP datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 4POS datasheet.pdf