Vishay Semiconductor/Diodes Division SMAJ6.5CAHE3/61
SMAJ6.5CAHE3/61 picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ6.5CAHE3/61
Brief Description
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC SMA
Datasheet Download
SMAJ6.5CAHE3/61.pdf
Availability of SMAJ6.5CAHE3/61
QUANTITY
SMAJ6.5CAHE3/61 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ6.5CAHE3/61
Internal Part NumberEIS-SMAJ6.5CAHE3/61
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)6.5V
Voltage - Breakdown (Min)7.22V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp11.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)35.7A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ6.5CAHE3/61
Related LinksSMAJ6.5, SMAJ6.5CAHE3/61 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMAJ6.5CAHE3/61 Details Description
Related parts for SMAJ6.5CAHE3/61
RES SMD 10 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Connector Socket 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 950MA 140 MOHM datasheet.pdf
SPERRBLECH F3R 32B EASY-LOCK datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 68PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf