Vishay Semiconductor/Diodes Division SMAJ60AHE3/5A
SMAJ60AHE3/5A picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ60AHE3/5A
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 60VWM 96.8VC SMA
Datasheet Download
SMAJ60AHE3/5A.pdf
Availability of SMAJ60AHE3/5A
QUANTITY
SMAJ60AHE3/5A Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ60AHE3/5A
Internal Part NumberEIS-SMAJ60AHE3/5A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)60V
Voltage - Breakdown (Min)66.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp96.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)4.1A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageDO-214AC (SMA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ60AHE3/5A
Related LinksSMAJ60, SMAJ60AHE3/5A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMAJ60AHE3/5A Details Description
Related parts for SMAJ60AHE3/5A
CONN PLUG 2POS .100 POLAR 15AU datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 89A DPAK datasheet.pdf
RING FOR 25MM A22 SERIES PANEL datasheet.pdf
MODULE RABBITCORE RCM3750 datasheet.pdf
RELAY CONTACTOR 50A datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
RES 77.7 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 86UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf