Diodes Incorporated SMAJ7.5A-13-F
SMAJ7.5A-13-F picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ7.5A-13-F
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC SMA
Datasheet Download
SMAJ7.5A-13-F.pdf
Availability of SMAJ7.5A-13-F
QUANTITY
SMAJ7.5A-13-F Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ7.5A-13-F
Internal Part NumberEIS-SMAJ7.5A-13-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)7.5V
Voltage - Breakdown (Min)8.33V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp12.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)31A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageSMA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ7.5A-13-F
Related LinksSMAJ7., SMAJ7.5A-13-F Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
SMAJ7.5A-13-F Details Description
Related parts for SMAJ7.5A-13-F
SW 5A BASIC PC MNT 150GF 125V datasheet.pdf
RES SMD 127 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 62 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP SLO/OFF/FAST datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf