Vishay Semiconductor/Diodes Division SMAJ7.5CA-E3/5A
SMAJ7.5CA-E3/5A picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ7.5CA-E3/5A
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC SMA
Datasheet Download
SMAJ7.5CA-E3/5A.pdf
Availability of SMAJ7.5CA-E3/5A
QUANTITY
SMAJ7.5CA-E3/5A Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ7.5CA-E3/5A
Internal Part NumberEIS-SMAJ7.5CA-E3/5A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)7.5V
Voltage - Breakdown (Min)8.33V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp12.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)31A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageDO-214AC (SMA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ7.5CA-E3/5A
Related LinksSMAJ7.5, SMAJ7.5CA-E3/5A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMAJ7.5CA-E3/5A Details Description
Related parts for SMAJ7.5CA-E3/5A
RES SMD 68 OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
FUSE 1/4A ALARM VIOLET datasheet.pdf
CONN RING TONGUE 14-12AWG #10 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 287 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IMPRASSY6PR14CLG0.39SNNOKEY datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf