Vishay Semiconductor/Diodes Division SMAJ7.5CA-E3/61
SMAJ7.5CA-E3/61 picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ7.5CA-E3/61
Brief Description
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC SMA
Datasheet Download
SMAJ7.5CA-E3/61.pdf
Availability of SMAJ7.5CA-E3/61
QUANTITY
SMAJ7.5CA-E3/61 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ7.5CA-E3/61
Internal Part NumberEIS-SMAJ7.5CA-E3/61
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)7.5V
Voltage - Breakdown (Min)8.33V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp12.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)31A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ7.5CA-E3/61
Related LinksSMAJ7.5, SMAJ7.5CA-E3/61 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMAJ7.5CA-E3/61 Details Description
Related parts for SMAJ7.5CA-E3/61
RES SMD 249K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TERMINAL SOLDER TURRET .084" datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS THRU datasheet.pdf
RES 3.97K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 28VOUT 50W datasheet.pdf
SCR INV STUD 70A 600V TO-94 datasheet.pdf
IC TRANSLATOR UNIV FREQ 40VFQFN datasheet.pdf
NXBUS&IO PWRFEED 24VDC NON ISO datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 1.8V datasheet.pdf
WP-GT PP HF PG29 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 8A SYNC datasheet.pdf