Vishay Semiconductor/Diodes Division SMAJ7.5CAHE3/61
SMAJ7.5CAHE3/61 picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ7.5CAHE3/61
Brief Description
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC SMA
Datasheet Download
SMAJ7.5CAHE3/61.pdf
Availability of SMAJ7.5CAHE3/61
QUANTITY
SMAJ7.5CAHE3/61 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ7.5CAHE3/61
Internal Part NumberEIS-SMAJ7.5CAHE3/61
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)7.5V
Voltage - Breakdown (Min)8.33V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp12.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)31A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ7.5CAHE3/61
Related LinksSMAJ7.5, SMAJ7.5CAHE3/61 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMAJ7.5CAHE3/61 Details Description
Related parts for SMAJ7.5CAHE3/61
RES SMD 1.15K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 35POS 2MM R/A SOLDER datasheet.pdf
CONN HDR 2MM TIN 7POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
RES 133 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
Connector Socket 39 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
VERT CARD CONN DUAL 0.100" datasheet.pdf