Vishay Semiconductor/Diodes Division SMAJ8.5CHE3/5A
SMAJ8.5CHE3/5A picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ8.5CHE3/5A
Brief Description
TVS DIODE 8.5VWM 15.9VC SMA
Datasheet Download
SMAJ8.5CHE3/5A.pdf
Availability of SMAJ8.5CHE3/5A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMAJ8.5CHE3/5A Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ8.5CHE3/5A
Internal Part NumberEIS-SMAJ8.5CHE3/5A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)8.5V
Voltage - Breakdown (Min)9.44V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp15.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)25.2A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ8.5CHE3/5A
Related LinksSMAJ8.5, SMAJ8.5CHE3/5A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMAJ8.5CHE3/5A Details Description
Related parts for SMAJ8.5CHE3/5A
IC EPROM UV 4MBIT 150NS 32CDIP datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 3.6K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 64.1VWM 104VC DO214AB datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 1A SOD323 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 53POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
RES 432 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 36.5 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 338MA 1.06 OHM datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V +/-12V 110W datasheet.pdf