Vishay Semiconductor/Diodes Division SMAJ85AHE3/5A
SMAJ85AHE3/5A picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ85AHE3/5A
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 85VWM 137VC SMA
Datasheet Download
SMAJ85AHE3/5A.pdf
Availability of SMAJ85AHE3/5A
QUANTITY
SMAJ85AHE3/5A Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ85AHE3/5A
Internal Part NumberEIS-SMAJ85AHE3/5A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)85V
Voltage - Breakdown (Min)94.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp137V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)2.2A
Power - Peak Pulse300W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageDO-214AC (SMA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ85AHE3/5A
Related LinksSMAJ85, SMAJ85AHE3/5A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMAJ85AHE3/5A Details Description
Related parts for SMAJ85AHE3/5A
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS STRGHT PINS datasheet.pdf
RES 634 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
LED CBI 5MM YELLOW DIFFUSED datasheet.pdf