Vishay Semiconductor/Diodes Division SMAJ85AHE3/61
SMAJ85AHE3/61 picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ85AHE3/61
Brief Description
TVS DIODE 85VWM 137VC SMA
Datasheet Download
SMAJ85AHE3/61.pdf
Availability of SMAJ85AHE3/61
QUANTITY
SMAJ85AHE3/61 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ85AHE3/61
Internal Part NumberEIS-SMAJ85AHE3/61
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)85V
Voltage - Breakdown (Min)94.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp137V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)2.2A
Power - Peak Pulse300W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ85AHE3/61
Related LinksSMAJ85, SMAJ85AHE3/61 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMAJ85AHE3/61 Details Description
Related parts for SMAJ85AHE3/61
TERMINAL BLOCK 5MM HOR 5POS PCB datasheet.pdf
IC EEPROM 256KBIT 90NS 28TSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
IGBT MOD DUAL 1700V 1000A NF SER datasheet.pdf
RING INSULKRIMP H/D datasheet.pdf
RES 1.24K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 11PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 30POS datasheet.pdf