Diodes Incorporated SMAZ36-13
SMAZ36-13 picture photo
Mfg. Part Number
SMAZ36-13
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 36V 1W SMA
Datasheet Download
SMAZ36-13.pdf
Availability of SMAZ36-13
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMAZ36-13 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAZ36-13
Internal Part NumberEIS-SMAZ36-13
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)36V
Tolerance±5%
Power - Max1W
Impedance (Max) (Zzt)40 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 27.4V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageSMA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAZ36-13
Related LinksSMAZ, SMAZ36-13 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
SMAZ36-13 Details Description
Related parts for SMAZ36-13
CABLE 2COND 16AWG GRAY 1000' datasheet.pdf
CONN FERRULE 18AWG BLUE datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 15V IN 24V OUT datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-SMD datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
IC OFF-LINE SWITCH PWM 8SO datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS CABLE SKT datasheet.pdf