Cornell Dubilier Electronics DME6S39K
DME6S39K picture photo
Mfg. Part Number
DME6S39K
Brief Description
CAP FILM 0.039UF 10% 630VDC RAD
Datasheet Download
DME6S39K.pdf
Availability of DME6S39K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DME6S39K Order Process
Ship out your order
Specifications of DME6S39K
Internal Part NumberEIS-DME6S39K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingBulk
Capacitance0.039µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.236" W (12.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.528" (13.40mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DME6S39K
Related LinksDME6, DME6S39K Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
DME6S39K Details Description
Related parts for DME6S39K
CONN PLUG HOUSING 8POS 5MM datasheet.pdf
IC IRDA ENCODER/DECODER 8SO datasheet.pdf
KIT: DISCRETE END CAPS datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS 1MM GOLD VERT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
RES ARRAY 19 RES 470 OHM 20SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 36POS DUAL .100" R/A datasheet.pdf