Vishay Semiconductor/Diodes Division SMB10J12HE3/52
SMB10J12HE3/52 picture photo
Mfg. Part Number
SMB10J12HE3/52
Brief Description
TVS DIODE 12VWM 22VC SMB
Datasheet Download
SMB10J12HE3/52.pdf
Availability of SMB10J12HE3/52
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMB10J12HE3/52 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMB10J12HE3/52
Internal Part NumberEIS-SMB10J12HE3/52
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)12V
Voltage - Breakdown (Min)13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp22V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)45.5A
Power - Peak Pulse1000W (1kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMB10J12HE3/52
Related LinksSMB10J1, SMB10J12HE3/52 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMB10J12HE3/52 Details Description
Related parts for SMB10J12HE3/52
IC DDR SDRAM 512MBIT 66TSOP datasheet.pdf
RECT BRIDGE GPP 12A 200V GBPC-W datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 12.4A 7.5 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V 0.5A 8MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CAP CER 0.39UF 50V 20% BX 1825 datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf