Vishay Semiconductor/Diodes Division SMB10J13AHE3/5B
SMB10J13AHE3/5B picture photo
Mfg. Part Number
SMB10J13AHE3/5B
Brief Description
TVS DIODE 13VWM 21.5VC SMB
Datasheet Download
SMB10J13AHE3/5B.pdf
Availability of SMB10J13AHE3/5B
QUANTITY
SMB10J13AHE3/5B Order Process
Ship out your order
Specifications of SMB10J13AHE3/5B
Internal Part NumberEIS-SMB10J13AHE3/5B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,200
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)13V
Voltage - Breakdown (Min)14.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp21.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)46.5A
Power - Peak Pulse1000W (1kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMB10J13AHE3/5B
Related LinksSMB10J1, SMB10J13AHE3/5B Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMB10J13AHE3/5B Details Description
Related parts for SMB10J13AHE3/5B
IDC CABLE - HSR16H/AE16M/HPL16H datasheet.pdf
CONN FFC VERT 12POS 1.27MM PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
KIT EVAL FOR MAX7326 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
IC VOLTAGE MONITOR 8-DFN datasheet.pdf
RES 30.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf