Vishay Semiconductor/Diodes Division SMB10J17A-E3/52
SMB10J17A-E3/52 picture photo
Mfg. Part Number
SMB10J17A-E3/52
Brief Description
TVS DIODE 17VWM 27.6VC SMB
Datasheet Download
SMB10J17A-E3/52.pdf
Availability of SMB10J17A-E3/52
QUANTITY
SMB10J17A-E3/52 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMB10J17A-E3/52
Internal Part NumberEIS-SMB10J17A-E3/52
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)17V
Voltage - Breakdown (Min)18.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp27.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)36.2A
Power - Peak Pulse1000W (1kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMB10J17A-E3/52
Related LinksSMB10J1, SMB10J17A-E3/52 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMB10J17A-E3/52 Details Description
Related parts for SMB10J17A-E3/52
TRANSF ADSL 100:25 OHM .8MH SMT datasheet.pdf
POLYSWITCH LVR SERIES 0.55A datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 23POS 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 24.3 OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
SENS PROX M12 5MM DC3W-NO datasheet.pdf
IC FPGA 392 I/O 676FBGA datasheet.pdf
CAP CER 150PF 250V C0G RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 2POS PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125" datasheet.pdf
CRYSTAL 37.400 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf