Vishay Semiconductor/Diodes Division SMB10J17HE3/5B
SMB10J17HE3/5B picture photo
Mfg. Part Number
SMB10J17HE3/5B
Brief Description
TVS DIODE 17VWM 30.5VC SMB
Datasheet Download
SMB10J17HE3/5B.pdf
Availability of SMB10J17HE3/5B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMB10J17HE3/5B Order Process
Ship out your order
Specifications of SMB10J17HE3/5B
Internal Part NumberEIS-SMB10J17HE3/5B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,200
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)17V
Voltage - Breakdown (Min)18.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp30.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)32.8A
Power - Peak Pulse1000W (1kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMB10J17HE3/5B
Related LinksSMB10J1, SMB10J17HE3/5B Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMB10J17HE3/5B Details Description
Related parts for SMB10J17HE3/5B
DIODE GEN PURP 800V 1A DO41 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS 5.08MM datasheet.pdf
EVALUATION MODULE FOR SN65LVDS16 datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.2V/1.8V 0.8A 12MLF datasheet.pdf
RES SMD 0.005 OHM 5% 3W 6028 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 68 OHM 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 200POS R/A 4ROW GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 400MA 610 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf