Vishay Semiconductor/Diodes Division SMB10J33A-E3/52
SMB10J33A-E3/52 picture photo
Mfg. Part Number
SMB10J33A-E3/52
Brief Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMB
Datasheet Download
SMB10J33A-E3/52.pdf
Availability of SMB10J33A-E3/52
QUANTITY
SMB10J33A-E3/52 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMB10J33A-E3/52
Internal Part NumberEIS-SMB10J33A-E3/52
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)33V
Voltage - Breakdown (Min)36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp53.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)18.8A
Power - Peak Pulse1000W (1kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMB10J33A-E3/52
Related LinksSMB10J3, SMB10J33A-E3/52 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMB10J33A-E3/52 Details Description
Related parts for SMB10J33A-E3/52
MOSFET N-CH 55V 27A DPAK datasheet.pdf
FUSE GLASS 20A 32VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 13-17 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONV DC/DC 1.25W 15VIN 24VOUT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 31POS SKT datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 10POS STRGHT PIN datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 30ppm 18pF 200 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
HSG RECPT DBL ROW PANEL MNT datasheet.pdf
1800UF 63V 25X25MM 85C 5000H datasheet.pdf