Vishay Semiconductor/Diodes Division SMB10J8.5HE3/52
SMB10J8.5HE3/52 picture photo
Mfg. Part Number
SMB10J8.5HE3/52
Brief Description
TVS DIODE 8.5VWM 15.9VC SMB
Datasheet Download
SMB10J8.5HE3/52.pdf
Availability of SMB10J8.5HE3/52
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMB10J8.5HE3/52 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMB10J8.5HE3/52
Internal Part NumberEIS-SMB10J8.5HE3/52
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)8.5V
Voltage - Breakdown (Min)9.44V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp15.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)62.9A
Power - Peak Pulse1000W (1kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMB10J8.5HE3/52
Related LinksSMB10J8, SMB10J8.5HE3/52 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMB10J8.5HE3/52 Details Description
Related parts for SMB10J8.5HE3/52
DEVEL KIT datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH datasheet.pdf
FUSE CERM 10A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
RES SMD 33M OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 35V 10% 1507 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES 8.45K OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 130MA 5.6 OHM SMD datasheet.pdf