Vishay Semiconductor/Diodes Division SMB8J10CA-E3/52
SMB8J10CA-E3/52 picture photo
Mfg. Part Number
SMB8J10CA-E3/52
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 10VWM 17VC SMB
Datasheet Download
SMB8J10CA-E3/52.pdf
Availability of SMB8J10CA-E3/52
QUANTITY
SMB8J10CA-E3/52 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMB8J10CA-E3/52
Internal Part NumberEIS-SMB8J10CA-E3/52
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)10V
Voltage - Breakdown (Min)11.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp17V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)47.1A
Power - Peak Pulse800W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMB)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMB8J10CA-E3/52
Related LinksSMB8J10, SMB8J10CA-E3/52 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMB8J10CA-E3/52 Details Description
Related parts for SMB8J10CA-E3/52
FIXED IND 18UH 205MA 2.3 OHM SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 51VWM 82.4VC SMA datasheet.pdf
RES SMD 16.9K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 15.8 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 680 OHM 0804 datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 980MA 450 MOHM datasheet.pdf