Vishay Semiconductor/Diodes Division SMB8J12CHE3/5B
SMB8J12CHE3/5B picture photo
Mfg. Part Number
SMB8J12CHE3/5B
Brief Description
TVS DIODE 12VWM 22VC SMB
Datasheet Download
SMB8J12CHE3/5B.pdf
Availability of SMB8J12CHE3/5B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMB8J12CHE3/5B Order Process
Ship out your order
Specifications of SMB8J12CHE3/5B
Internal Part NumberEIS-SMB8J12CHE3/5B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,200
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)12V
Voltage - Breakdown (Min)13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp22V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)36.4A
Power - Peak Pulse800W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMB8J12CHE3/5B
Related LinksSMB8J12, SMB8J12CHE3/5B Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMB8J12CHE3/5B Details Description
Related parts for SMB8J12CHE3/5B
IC OPAMP INSTR 570KHZ 20SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.8A TO252-3 datasheet.pdf
IC RS485/422 TRANS QUAD 16TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RIGHT ANGLE LIGHT PIPE, 2.8MM datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 9VC 8DFN datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.2A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 13.7KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPST 2A 48V datasheet.pdf