Vishay Semiconductor/Diodes Division SMB8J13CAHE3/52
SMB8J13CAHE3/52 picture photo
Mfg. Part Number
SMB8J13CAHE3/52
Brief Description
TVS DIODE 13VWM 21.5VC SMB
Datasheet Download
SMB8J13CAHE3/52.pdf
Availability of SMB8J13CAHE3/52
QUANTITY
SMB8J13CAHE3/52 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMB8J13CAHE3/52
Internal Part NumberEIS-SMB8J13CAHE3/52
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)13V
Voltage - Breakdown (Min)14.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp21.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)37.2A
Power - Peak Pulse800W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMB8J13CAHE3/52
Related LinksSMB8J13, SMB8J13CAHE3/52 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMB8J13CAHE3/52 Details Description
Related parts for SMB8J13CAHE3/52
FERRITE BEAD 100 OHM 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS W/SOCKETS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 255 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP 40V 0.6A 6 PFLTPK datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 47POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf