Vishay Semiconductor/Diodes Division SMB8J13CAHE3/5B
SMB8J13CAHE3/5B picture photo
Mfg. Part Number
SMB8J13CAHE3/5B
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 13VWM 21.5VC SMB
Datasheet Download
SMB8J13CAHE3/5B.pdf
Availability of SMB8J13CAHE3/5B
QUANTITY
SMB8J13CAHE3/5B Order Process
Ship out your order
Specifications of SMB8J13CAHE3/5B
Internal Part NumberEIS-SMB8J13CAHE3/5B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,200
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)13V
Voltage - Breakdown (Min)14.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp21.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)37.2A
Power - Peak Pulse800W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMB)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMB8J13CAHE3/5B
Related LinksSMB8J13, SMB8J13CAHE3/5B Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMB8J13CAHE3/5B Details Description
Related parts for SMB8J13CAHE3/5B
VARISTOR 73.8V 3.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
RES SMD 71.5KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
FUSE ONE TIME FAST ACT 600V 10A datasheet.pdf
CHROMALIT SQUARE 80CRI 120X120MM datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 256KB FLASH 121XBGA datasheet.pdf
FUSE AUTOMOTIVE 50A AUTO LINK datasheet.pdf
Connector Socket 74 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
BRIDGE RECT GPP 4A 800V GBU datasheet.pdf