Vishay Semiconductor/Diodes Division SMB8J13CHE3/52
SMB8J13CHE3/52 picture photo
Mfg. Part Number
SMB8J13CHE3/52
Brief Description
TVS DIODE 13VWM 23.8VC SMB
Datasheet Download
SMB8J13CHE3/52.pdf
Availability of SMB8J13CHE3/52
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMB8J13CHE3/52 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMB8J13CHE3/52
Internal Part NumberEIS-SMB8J13CHE3/52
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)13V
Voltage - Breakdown (Min)14.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp23.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)33.6A
Power - Peak Pulse800W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMB)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMB8J13CHE3/52
Related LinksSMB8J13, SMB8J13CHE3/52 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMB8J13CHE3/52 Details Description
Related parts for SMB8J13CHE3/52
CONN HEADER .100 SINGL STR 20POS datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 500MA 125V datasheet.pdf
RES SMD 12.1K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
RES 604 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
POT 1K OHM 1/20W CARBON LOG datasheet.pdf