Vishay Semiconductor/Diodes Division SMB8J14CA-E3/5B
SMB8J14CA-E3/5B picture photo
Mfg. Part Number
SMB8J14CA-E3/5B
Brief Description
TVS DIODE 14VWM 23.2VC SMB
Datasheet Download
SMB8J14CA-E3/5B.pdf
Availability of SMB8J14CA-E3/5B
QUANTITY
SMB8J14CA-E3/5B Order Process
Ship out your order
Specifications of SMB8J14CA-E3/5B
Internal Part NumberEIS-SMB8J14CA-E3/5B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,200
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)14V
Voltage - Breakdown (Min)15.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp23.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)34.5A
Power - Peak Pulse800W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMB)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMB8J14CA-E3/5B
Related LinksSMB8J14, SMB8J14CA-E3/5B Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMB8J14CA-E3/5B Details Description
Related parts for SMB8J14CA-E3/5B
RACEWAY NOHOL LGY 1.5X1.5"(6=6') datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 26.1K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS R/A LONG LATCH datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 80A TO263-3 datasheet.pdf
RES SMD 40.2 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.3M OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS658643-752 datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE W/PINS datasheet.pdf