Vishay Semiconductor/Diodes Division SMB8J16C-E3/52
SMB8J16C-E3/52 picture photo
Mfg. Part Number
SMB8J16C-E3/52
Brief Description
TVS DIODE 16VWM 28.8VC SMB
Datasheet Download
SMB8J16C-E3/52.pdf
Availability of SMB8J16C-E3/52
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMB8J16C-E3/52 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMB8J16C-E3/52
Internal Part NumberEIS-SMB8J16C-E3/52
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)16V
Voltage - Breakdown (Min)17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp28.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)27.8A
Power - Peak Pulse800W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMB)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMB8J16C-E3/52
Related LinksSMB8J16, SMB8J16C-E3/52 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMB8J16C-E3/52 Details Description
Related parts for SMB8J16C-E3/52
RES 470 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.87K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CARDEDGE 56POS DL .156 BLK LOPRO datasheet.pdf
IC CLK SOURCE PCI EXPRESS 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 4.02 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SIDE datasheet.pdf
ENCODER ROTARY 36POS PCB datasheet.pdf
INCREMENTAL ENCODER datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf