Vishay Semiconductor/Diodes Division SMB8J16CA-M3/5B
SMB8J16CA-M3/5B picture photo
Mfg. Part Number
SMB8J16CA-M3/5B
Brief Description
TVS DIODE 16VWM 26VC DO-214AA
Datasheet Download
SMB8J16CA-M3/5B.pdf
Availability of SMB8J16CA-M3/5B
QUANTITY
SMB8J16CA-M3/5B Order Process
Ship out your order
Specifications of SMB8J16CA-M3/5B
Internal Part NumberEIS-SMB8J16CA-M3/5B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,200
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)16V
Voltage - Breakdown (Min)17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)30.8A
Power - Peak Pulse800W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMBJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMB8J16CA-M3/5B
Related LinksSMB8J16, SMB8J16CA-M3/5B Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMB8J16CA-M3/5B Details Description
Related parts for SMB8J16CA-M3/5B
CONN HEADER .100 SINGL R/A 34POS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 800V 2.4A TO-220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 160PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 1KV X7R 1812 datasheet.pdf
CGRID SMT BKWY HDR 30 SAU 6CKT datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 500MA 250VAC 28VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
CONN HDR 16POS 0.100 T/H datasheet.pdf