Vishay Semiconductor/Diodes Division SMB8J17C-E3/5B
SMB8J17C-E3/5B picture photo
Mfg. Part Number
SMB8J17C-E3/5B
Brief Description
TVS DIODE 17VWM 30.5VC SMB
Datasheet Download
SMB8J17C-E3/5B.pdf
Availability of SMB8J17C-E3/5B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMB8J17C-E3/5B Order Process
Ship out your order
Specifications of SMB8J17C-E3/5B
Internal Part NumberEIS-SMB8J17C-E3/5B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,200
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)17V
Voltage - Breakdown (Min)18.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp30.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)26.2A
Power - Peak Pulse800W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMB8J17C-E3/5B
Related LinksSMB8J17, SMB8J17C-E3/5B Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMB8J17C-E3/5B Details Description
Related parts for SMB8J17C-E3/5B
SWITCH MINI SPST-NC ROLLER.187QC datasheet.pdf
CTRLR TEMP SSR 480V 50A AC OUT datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf