Vishay Semiconductor/Diodes Division SMB8J22CA-E3/5B
SMB8J22CA-E3/5B picture photo
Mfg. Part Number
SMB8J22CA-E3/5B
Brief Description
TVS DIODE 22VWM 35.5VC SMB
Datasheet Download
SMB8J22CA-E3/5B.pdf
Availability of SMB8J22CA-E3/5B
QUANTITY
SMB8J22CA-E3/5B Order Process
Ship out your order
Specifications of SMB8J22CA-E3/5B
Internal Part NumberEIS-SMB8J22CA-E3/5B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,200
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)22V
Voltage - Breakdown (Min)24.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp35.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)22.5A
Power - Peak Pulse800W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMB8J22CA-E3/5B
Related LinksSMB8J22, SMB8J22CA-E3/5B Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMB8J22CA-E3/5B Details Description
Related parts for SMB8J22CA-E3/5B
HEAT SINK 31MM X 31MM X 17.5MM datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CONN PLUG 4 POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
Crystal 5.0000MHz 30ppm 20pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 1.5KV X7R 1812 datasheet.pdf
LABEL PANEL RAISED datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 2K OHM 14SOIC datasheet.pdf