Vishay Semiconductor/Diodes Division SMB8J33C-E3/52
SMB8J33C-E3/52 picture photo
Mfg. Part Number
SMB8J33C-E3/52
Brief Description
TVS DIODE 33VWM 59VC SMB
Datasheet Download
SMB8J33C-E3/52.pdf
Availability of SMB8J33C-E3/52
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMB8J33C-E3/52 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMB8J33C-E3/52
Internal Part NumberEIS-SMB8J33C-E3/52
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)33V
Voltage - Breakdown (Min)36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp59V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)13.6A
Power - Peak Pulse800W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMB)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMB8J33C-E3/52
Related LinksSMB8J33, SMB8J33C-E3/52 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMB8J33C-E3/52 Details Description
Related parts for SMB8J33C-E3/52
CAP CER 270PF 200V NP0 1825 datasheet.pdf
RES SMD 10.2K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 100PSIS 7/16 4-20MA datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 48"L X 6"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES 340K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
SMA STRT PLUG-PLUG .141 .25M datasheet.pdf
REF DES KIT ZB USB GATEWY EM3588 datasheet.pdf
300UF 6V 8X20.5 85C AXI datasheet.pdf