Vishay Semiconductor/Diodes Division SMBG100A-M3/5B
SMBG100A-M3/5B picture photo
Mfg. Part Number
SMBG100A-M3/5B
Brief Description
TVS DIODE 100VWM 162VC DO-215AA
Datasheet Download
SMBG100A-M3/5B.pdf
Availability of SMBG100A-M3/5B
QUANTITY
SMBG100A-M3/5B Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBG100A-M3/5B
Internal Part NumberEIS-SMBG100A-M3/5B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,200
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)100V
Voltage - Breakdown (Min)111V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp162V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)3.7A
Power - Peak Pulse600W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBG100A-M3/5B
Related LinksSMBG100, SMBG100A-M3/5B Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMBG100A-M3/5B Details Description
Related parts for SMBG100A-M3/5B
LED GREEN DIFFUSED 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC SUPERVISOR OD 3.08V SOT143 datasheet.pdf
20 50SR KIT,75D,UK datasheet.pdf
RES SMD 140 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 4POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
RES 8.25 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
FUSE 63A 1250V 1SHT AR datasheet.pdf