Vishay Semiconductor/Diodes Division SMBG14CA-E3/5B
SMBG14CA-E3/5B picture photo
Mfg. Part Number
SMBG14CA-E3/5B
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 14VWM 23.2VC SMB
Datasheet Download
SMBG14CA-E3/5B.pdf
Availability of SMBG14CA-E3/5B
QUANTITY
SMBG14CA-E3/5B Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBG14CA-E3/5B
Internal Part NumberEIS-SMBG14CA-E3/5B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,200
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)14V
Voltage - Breakdown (Min)15.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp23.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)25.9A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-215AA, SMB Gull Wing
Supplier Device PackageDO-215AA (SMBG)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBG14CA-E3/5B
Related LinksSMBG14C, SMBG14CA-E3/5B Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMBG14CA-E3/5B Details Description
Related parts for SMBG14CA-E3/5B
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL R/A 4POS datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 3.9K OHM 6SIP datasheet.pdf
RES SMD 78.7KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS 90DEG 7.5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CABLE 9COND 22AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 120W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS PIN datasheet.pdf