Vishay Semiconductor/Diodes Division SMBG160HE3/52
SMBG160HE3/52 picture photo
Mfg. Part Number
SMBG160HE3/52
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 160VWM 287VC SMB
Datasheet Download
SMBG160HE3/52.pdf
Availability of SMBG160HE3/52
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMBG160HE3/52 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBG160HE3/52
Internal Part NumberEIS-SMBG160HE3/52
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)160V
Voltage - Breakdown (Min)178V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp287V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)2.1A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-215AA, SMB Gull Wing
Supplier Device PackageDO-215AA (SMBG)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBG160HE3/52
Related LinksSMBG16, SMBG160HE3/52 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMBG160HE3/52 Details Description
Related parts for SMBG160HE3/52
RES SMD 215K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 500MA 640 MOHM datasheet.pdf
ADAPTER AND SOCKET 112-QFP datasheet.pdf
IC USB PWR CTRLR 3A 10DFN datasheet.pdf
RES 165K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
SAFETY MAT 900X500MM datasheet.pdf
JTV RELAY 1 FORM C 9V datasheet.pdf