Vishay Semiconductor/Diodes Division SMBG33C-E3/5B
SMBG33C-E3/5B picture photo
Mfg. Part Number
SMBG33C-E3/5B
Brief Description
TVS DIODE 33VWM 59VC SMB
Datasheet Download
SMBG33C-E3/5B.pdf
Availability of SMBG33C-E3/5B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMBG33C-E3/5B Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBG33C-E3/5B
Internal Part NumberEIS-SMBG33C-E3/5B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,200
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)33V
Voltage - Breakdown (Min)36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp59V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)10.2A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBG33C-E3/5B
Related LinksSMBG33, SMBG33C-E3/5B Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMBG33C-E3/5B Details Description
Related parts for SMBG33C-E3/5B
HEAT SHRINK YEL 1/8" X 4' datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 6.8V SOT323 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 2400PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 6.98K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.58K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.75PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 280K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
Connector Header 4 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA 2.0 4 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf