Vishay Semiconductor/Diodes Division SMBG33CAHE3/52
SMBG33CAHE3/52 picture photo
Mfg. Part Number
SMBG33CAHE3/52
Brief Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMB
Datasheet Download
SMBG33CAHE3/52.pdf
Availability of SMBG33CAHE3/52
QUANTITY
SMBG33CAHE3/52 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBG33CAHE3/52
Internal Part NumberEIS-SMBG33CAHE3/52
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)33V
Voltage - Breakdown (Min)36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp53.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)11.3A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBG33CAHE3/52
Related LinksSMBG33C, SMBG33CAHE3/52 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMBG33CAHE3/52 Details Description
Related parts for SMBG33CAHE3/52
CER RESONATOR 4.0MHZ datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 20V 20% 1206 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 300MA SOD523 datasheet.pdf
IC FET BUS SWITCH QUAD 14TSSOP datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 24POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 96.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 25V 2711 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 33A DPAK datasheet.pdf