Vishay Semiconductor/Diodes Division SMBG33HE3/52
SMBG33HE3/52 picture photo
Mfg. Part Number
SMBG33HE3/52
Brief Description
TVS DIODE 33VWM 59VC SMB
Datasheet Download
SMBG33HE3/52.pdf
Availability of SMBG33HE3/52
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMBG33HE3/52 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBG33HE3/52
Internal Part NumberEIS-SMBG33HE3/52
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)33V
Voltage - Breakdown (Min)36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp59V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)10.2A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBG33HE3/52
Related LinksSMBG33, SMBG33HE3/52 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMBG33HE3/52 Details Description
Related parts for SMBG33HE3/52
CONN HEADER SH 2POS TOP 1MM TIN datasheet.pdf
RES SMD 442K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC PWM CTRLR BUCK 2PHASE 24-QFN datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 81LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 20ppm Series 50 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
ANALOG TIMER S1DXM MULTI-RANGE datasheet.pdf
FIXED IND 360UH 105MA 7.4 OHM TH datasheet.pdf
4P 6C 2W VERT XCHD LEFT WK datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf
FACEPLATE 30MM W/MNT HARDWARE datasheet.pdf