Vishay Semiconductor/Diodes Division SMBG36AHE3/5B
SMBG36AHE3/5B picture photo
Mfg. Part Number
SMBG36AHE3/5B
Brief Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC SMB
Datasheet Download
SMBG36AHE3/5B.pdf
Availability of SMBG36AHE3/5B
QUANTITY
SMBG36AHE3/5B Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBG36AHE3/5B
Internal Part NumberEIS-SMBG36AHE3/5B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,200
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)36V
Voltage - Breakdown (Min)40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp58.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)10.3A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBG36AHE3/5B
Related LinksSMBG36, SMBG36AHE3/5B Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMBG36AHE3/5B Details Description
Related parts for SMBG36AHE3/5B
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOIC datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 5V 0.1UF 28SOIC datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV 2CH DARLNG 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 68POS .050 SMD datasheet.pdf
RES SMD 6.04K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN TERM BLK MOD 28-10AWG T/H datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 18.5VOUT 50W datasheet.pdf
SAFETY MAT 1200X800MM datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
RES 0.005 OHM 2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 25PF 7.5KV datasheet.pdf