Vishay Semiconductor/Diodes Division SMBG45AHE3/52
SMBG45AHE3/52 picture photo
Mfg. Part Number
SMBG45AHE3/52
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 45VWM 72.7VC SMB
Datasheet Download
SMBG45AHE3/52.pdf
Availability of SMBG45AHE3/52
QUANTITY
SMBG45AHE3/52 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBG45AHE3/52
Internal Part NumberEIS-SMBG45AHE3/52
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)45V
Voltage - Breakdown (Min)50V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp72.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)8.3A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-215AA, SMB Gull Wing
Supplier Device PackageDO-215AA (SMBG)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBG45AHE3/52
Related LinksSMBG45, SMBG45AHE3/52 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMBG45AHE3/52 Details Description
Related parts for SMBG45AHE3/52
TVS DIODE 11VWM 18.2VC SMA datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A TO252-3 datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CABLE 3COND 24AWG SHLD 100' datasheet.pdf
ATTENUATOR 4DB 0805 SMD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC MPU Q OR IQ 1.067GHZ 689TBGA datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 3.3V datasheet.pdf