Vishay Semiconductor/Diodes Division SMBG45CAHE3/52
SMBG45CAHE3/52 picture photo
Mfg. Part Number
SMBG45CAHE3/52
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 45VWM 72.7VC SMB
Datasheet Download
SMBG45CAHE3/52.pdf
Availability of SMBG45CAHE3/52
QUANTITY
SMBG45CAHE3/52 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBG45CAHE3/52
Internal Part NumberEIS-SMBG45CAHE3/52
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)45V
Voltage - Breakdown (Min)50V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp72.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)8.3A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-215AA, SMB Gull Wing
Supplier Device PackageDO-215AA (SMBG)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBG45CAHE3/52
Related LinksSMBG45C, SMBG45CAHE3/52 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMBG45CAHE3/52 Details Description
Related parts for SMBG45CAHE3/52
IC MOSFET RF N-CHAN NI-400S datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3.3 OHM 5% 50W datasheet.pdf
RES 121 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 60UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 8MSOP datasheet.pdf
BRD SPT SNAP FIT/LOCK NYLON 1" datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V LVDS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
O RING datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 10% 63VDC RAD datasheet.pdf